Вісім порад, як працювати із близькою людиною

Ми змогли проігнорувати майже всі, і нічого страшного.

Ми працюємо разом від грудня 2017 року — спочатку були співредакторами видання для медійників MediaLab, а в листопаді 2019-го почали робити розсилку про медіа людською мовою «ДовгийПес», яку ви зараз читаєте. У минулому випуску розсилки ми написали, що жодного разу не сварилися через спільну роботу (потім ще про всяк випадок з’ясували, хто як визначає «сварку»; зійшлися на тому, що це неаргументована суперечка на підвищених тонах). Але ми, здається, не дуже типовий приклад, хоча й хотіли би бути типовішим 🙂

У цьому тексті є кілька порад, як зробити спільну роботу з близькими людьми максимально нетравматичною (ми самі використали меншість із них, тому не можна сказати, що радимо зі власного досвіду). Ці поради стосуються людей, які спочатку були близькими, а потім заснували спільну справу, а не навпаки. А також людей, які в роботі є рівними — партнерами, співзасновниками, співредакторами тощо. На позначення близької людини ми використовуємо слово «друг», але всі ці поради якоюсь мірою можна застосувати і до коханих.

Для спільної роботи самої дружби не досить. Якщо з людиною легко порозумітися і приємно проводити разом час, це може бути бонусом до роботи, але не її основою. Головне — навички та знання. Якщо компетенцій вашого друга або ваших бракує для справи, яку ви затіяли, або вони для неї не пасують, не починайте її. Просто дружіть.

Пересвідчіться, що вам комфортно бути поруч із другом справді багато часу. Якщо у звичайному житті ви спілкувалися маленькими порціями, коли в обох був на це настрій, буття разом у форматі багато, часто і без варіантів може неприємно здивувати. Хороший тест на тривалу взаємну толерантність — похід у гори, але згодиться й будь-яка інша подорож із перешкодами та пригодами.

Домовляйтеся перед початком роботи. Домовленості дозволяють всім учасникам команди візуалізувати, що на них чекає. Можливо, ці візуалізації не сподобаються, і ними усе й закінчиться. Головна ж функція домовляння — усереднити уявлення про майбутню роботу, зробивши їх більш-менш однаковими для всіх. Особливо бажано наперед визначити, як ви діятимете у складних ситуаціях. Як скажете другу-партнеру, що незадоволені його роботою? Як будете ділити обов’язки, якщо хтось один стомиться і захоче перепочити? Як повідомите, що знайшли іншу, ліпшу роботу і хочете піти зі спільної справи? Це треба не лише придумати наперед, а й проговорити, щоб сценарії дій були однакові для всіх — це зменшить імовірність, що в підсумку хтось почуватиметься скривдженим. Власниця інтернет-магазину товарів для тварин Софі Бакалар, яка розвиває свій бізнес разом із братом, радить фіксувати домовленості на папері. «Цим часто нехтують, коли працюють із близькими людьми, але чіткі правила роблять робочі стосунки здоровішими», — каже Софі.

Передомовляйтеся у процесі. Це можна і треба робити. На березі ви могли думати, що спланували все ідеально, а на порогах, коли байдарку перекинуло через невправне веслування напарника і ви від цього не в захваті, доведеться поговорити ще раз. Бажано озвучувати свої переживання одразу, не накопичуючи їх і не ризикуючи зрештою перетворитися на вулкан.

Розподіліть обов’язки. Коли кожен у команді знає, за що він відповідальний, претензії через незроблену роботу не мали би сприйматися як особисті доскіпування. З іншого боку, кожен із команди має бути зацікавлений у результаті, тому підхід «твої обов’язки — твої проблеми» — деструктивний. У нас задачі практично не розподілені: всі компоненти розсилки можуть робити і Люда, й Отар, а в кожному конкретному випадку робить той, хто має більше часу і сил. Але ми не радимо відтворювати такий підхід у реальному житті 🙂

Визначіть механізм прийняття рішень. У нашій команді будь-що робиться, якщо обоє за. Якщо хтось один проти якоїсь ідеї і стоїть на своєму після обговорення, ми таку ідею не втілюємо. Це буває рідко, тому не перетворює нашу роботу на постійне викидання ідей у смітник. Однак якби в команді було більше людей або хтось із нас був менш адекватним, ми б вигадали іншу систему.

Не перетворюйте все своє спільне життя на спільну роботу. Резервуйте час на звичні для ваших стосунків позаробочі справи. Не будемо перераховувати приклади — у всіх вони свої.

Від початку визначіться, що для вас важливіше — стосунки чи робота, і пам’ятайте про це у кризові моменти. Якщо чільна цінність — стосунки, буде легше пробачити своєму напарнику чи напарниці невдачі, помилки та слабкості, а коли спільна справа завершиться — продовжити бути разом. Якщо в пріоритеті робота, то… ми не знаємо, що порадити. У нас так не є.

Головне зображення звідси.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close