Пояснити туризм. Як працює онлайн-журнал Gorgany Pro

Сервісне медіа збирає досвід подорожей та вчить своїх читачів бути відповідальними туристами.

[Цей матеріал опублікований на правах реклами]

Готуючись до розмови з редактором Gorgany Pro, ми планували просто поглянути, які рубрики є на сайті — й залипли на півгодини: «о, я тут була!», «отам ми стояли…», «а таким маршрутом ми ще не ходили».  Окрім гарних фото й історій про те, що ми любимо — гори і мандри — приємно здивувала відсутність нав’язливих пропозицій щось купити.  Gorgany Pro — це нетиповий для України приклад сервісного медіа, створеного не лише для продажів, а передусім для обслуговування сформованої навколо комерційного бренду спільноти та творення культури подорожей.

pro

Онлайн-журнал виник п’ять років тому як частина екосистеми компанії Gorgany, яка прагне бути для своїх клієнтів чимось більшим за крамницю туристичного одягу та спорядження. «Коли інші компанії не ризикували вкладатися в інформаційний супровід своїх продуктів, керівник і співзасновник Gorgany Андрій Бандрівський ризикнув», — каже редактор Gorgany Pro Юрій Шушкевич. На той час компанія вже проводила змагання Gorgany Race, запустила свій бренд туристичного спорядження Turbat, збирала туристів на офлайн-зустрічі, а 2016 року запустила перевезення для туристів Gorgany Bus. Медійний проєкт доповнив цю екосистему, щоб розвивати культуру туризму, залучати нових людей до спільноти, задовільняти їхні потреби не тільки в товарах, а й у досвіді. Професійних видань про туризм на зразок американських REI i Backcountry чи польського 8academy в Україні немає, тому ніша була вільною.

Юрій модерує Gorgany Pro з листопаду 2018 року. Історик за освітою, він досі займається науковими дослідженнями. Під час подорожей і прогулянок розмірковує, як поєднати туризм, який стає дедалі популярнішим і доступнішим в Україні, з пізнанням минулого. Він змалку часто ходить у походи та фотографує гори. Gorgany Pro дозволили перетворити хобі на роботу.

DSC_5743
Юрій Шушкевич

— Від інших сайтів про туризм і подорожі Gorgany Pro відрізняються тим, що не лише надихають, а й дають інструкцію, як саме подорожувати, — розповідає редактор. — Пояснюючи, як підготувати власну подорож, ми прибираємо «точки болю» — страхи, які є в читачів. Якщо пояснити й розповісти покроково, як відбуваються подорожі, людина перестає боятися.

Коли Юрій працював у крамниці, покупці, придбавши наплічник або намет, часто просили у продавця поради: куди піти, щоб випробувати нове спорядження? Тому журнал Gorgany Pro стає таким собі віртуальним продовженням стелажа з туристичними мапами, помітного в кожній крамниці Gorgany. Чи не найпопулярніший цикл на сайті — про карпатські хребти: Чорногора, Боржава, Явірник… Прочитав матеріал — знаєш, чого чекати від походу в різні сезони, які головні маршрути, початкові та кінцеві точки, яке спорядження взяти з собою.

Завданням Gorgany Pro є поступове підвищення культури походів як серед початківців, так і серед досвідченіших мандрівників. «Туризм — це не лише про те, щоб утекти в гори, а й про те, щоб подорожувати відповідально, — пояснює редактор. — Дбати про довкілля і про своє здоров’я, знати техніку безпеки й дотримуватись її». Тут перед редакцією постає дилема: писати для невеликої аудиторії досвідчених туристів, альпіністів і мандрівників, яких на всю країну, можливо, кількасот — чи для сотень тисяч, які мріють вилізти на Говерлу? Аудиторія видання швидко зростає саме за рахунок початківців, а аутдорна тематика з кожним роком стає все популярнішою в Україні, тому журнал публікує тексти різної складності.

444

Приблизно половина матеріалів розрахована на новачків. Наприклад, пояснювальні тексти базового рівня — що таке термобілизна, як вибрати взуття абощо. Або порадники «Як затягнути дівчину в гори» і «Як затягнути хлопця в намет». А для тих, хто хоче розібратись у культурі подорожей глибше, є постійно оновлюваний «Словник аутдорних термінів». Щоб допомогти читачам зорієнтуватись, на який рівень підготовки розрахований текст, редактор планує запровадити спеціальні позначки — як на телебаченні.

Публікації журналу не виглядають як рекламні, хоч вони й інтегровані з онлайн-крамницею — наприклад, у чеклистах читачам пропонують товари, які можна купити в два кліки. Важливіше для Gorgany Pro не продати якомога більше, а пояснити переваги й недоліки товарів, аби читачі могли обрати саме те, що їм потрібно.

— Щоб продавати, — каже редактор, — треба розуміти продукт, самому користуватись і захоплюватись ним. Тоді ми можемо допомогти кожній людині сформувати свій ідеальний комплект. Ми не рекомендуємо читачам те, чого не порекомендували би своїм друзям.

8888

Торік Gorgany організували у Львові гаражний розпродаж-ярмарок, на якому люди обмінювались туристичним спорядженням і давали своїм речам нове життя. Такі проєкти і сервіси можуть не обов’язково приносити компанії прибуток, але завдяки їм, каже Юрій, клієнти живуть із командою Gorgany одним життям.

Огляди товарів для журналу пишуть переважно працівники компанії, які добре знаються на туристичному спорядженні та випробовують новинки. Матеріали про подорожі замовляють позаштатним авторам — туристам і мандрівникам, які отримують як винагороду сертифікати на купівлю товарів у Gorgany. Юрій часто знаходить нових авторів, шукаючи дописи про цікавий туристичний досвід у соцмережах.

— Звісно, не всі мандрівники добре вміють писати, — каже редактор. — Є люди, яким легше вилізти на високу гору в екстремальних умовах, ніж потім про це написати. Таким авторам я пропоную докладний план тексту — шаблон, який їм легше буде заповнювати. Так тексти виходять логічними і структурованими. Втім я завжди намагаюся зберегти оригінальний авторський стиль — людина, розповідаючи історію, має залишатись собою.

6666

За півтора року щомісячна аудиторія Gorgany Pro зросла в чотири рази. Приблизно половина читачів — зі Львова та Києва, де з’явилися перші крамниці Gorgany. Останнім часом нові читачі дедалі частіше приходять з інших обласних центрів — Дніпра, Харкова, Тернополя — та менших міст. Матеріали поширюють переважно в туристичних фейсбук-групах, а також на сторінках Gorgany у соцмережах. Є також щомісячна email-розсилка найцікавіших матеріалів, на яку підписані кількасот людей. Під час карантину команда Gorgany проводить із спільнотою онлайн-зустрічі на ютуб-каналі.

Серед улюблених проєктів читачів Gorgany Pro — конкурс фото для календаря. Фото відбирають у три етапи: перший — вибір редактора Gorgany Pro, другий — працівників компанії, а вибір між двома фотографіями, що вийшли у фінал, роблять читачі.

112
Переможниця фотоконкурсу за червень 2020 року

Gorgany Pro — це не лише про Карпати. У розділі «Мапа світу» є історії про Японію та Ісландію, Фарерські та Азорські острови, Кіліманджаро, базовий табір Евересту і ще багато різних місць. Поки що цікавість читачів до матеріалів про закордонні подорожі порівняно менша, та після запровадження безвізового режиму з країнами Європейського союзу постійно зростає. «Нехай це читає небагато людей, але це мандрівники, які можуть використати описаний у тексті досвід, — каже редактор. — Після матеріалу про Королівську стежку мені написала людина, яка повторила цей маршрут. Найкраще свідчення того, що ці історії потрібні.  До того ж, ми пояснюємо, що зі знанням механіки організації подорожей активний відпочинок закордоном може бути значно доступнішим, ніж видається на перший погляд, але при цьому розширює горизонти та уявлення про навколишній світ набагато більше, ніж all inclusive в Єгипті чи Туреччині».

5555

Стратегічна мета Gorgany Pro — стати базою знань, якою могли би скористатись як досвідчені туристи й мандрівники, так і люди, які готуються до першого в своєму житті гірського походу чи закордонної подорожі. Редактор приділяє багато уваги структуруванню контенту у цикли та написав спеціальний матеріал, який пояснює рубрикацію та навігацію сайту. За його підрахунками, Gorgany Pro охоплять усі головні теми, напрямки та цікаві для туристів місця, коли кількість публікацій сягне півтисячі. Хоча життя весь час підкидає несподівані теми — наприклад, туризм під час карантину. Розширюється не лише географія, а й тематика видання: пишуть не тільки про походи з рюкзаками, а й про сплави на каяках і байдарках, мандрівки велосипедами, мотоциклами, автомобілями тощо. Редакція відкрита для нових ідей і матеріалів про активний відпочинок — пишіть editor.pro@gorgany.com

Фотографіями поділився Юрій Шушкевич

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close